יש לזכור כי חברות הביטוח, אשר הינן הנתבעות ברוב המקרים, שולחות מטעמם חוקרים, על מנת לנסות ולדלות פרטים בנוגע למצבו של הנפגע ולפרטי התאונה. חוקרים אלו נוטים להקליט או לתעד את השיחה עם הנפגע, לעיטים אף ללא ידיעתו, ואחר כך משתמשים בדבריו בבית המשפט, במקרים רבים תוך סילופם והוצאתם מהקשרם. למרות שברוב המקרים אנשים אלו יציגו עצמם ככאלו אשר מעוניינים לעזור לנפגע לקבל את הפיצוי המגיע לו, מטרתם האמיתית היא ההפך מכך. בכל שנות ניסיוננו כעורכי דין העוסקים בייצוג נפגעי תאונות דרכים, מעולם לא נתקלנו במקרה שבו חוקר מטעם חברת הביטוח סייע לנפגע לסיים את תביעתו בצורה שבה יזכה הנפגע לקבל את הפיצוי המקסימאלי המגיע לו.

מומלץ על ידינו אם כן, להימנע מכל מגע עם חוקרי ביטוח, לא להכניסם הביתה בשום אופן ולעולם לא לענות על שאלותיהם, אפילו אם נראה לכם שהתשובות לא תוכלנה לגרום שום נזק לניהול התיק. על הנפגע להיות ערני בנוגע למעקבים שנערכים על ידי חוקרים מטעם חב' הביטוח ולעדכן את קרוביו ובני משפחתו בנוגע לכך בהתאם, שכן לעיתים חוקרים מנסים להשיג מידע גם דרכם.

נפגעי תאונות דרכים צריכים להיזהר מפני מסירת פרטים כלשהם לאנשים זרים, בנוגע לתאונה או לכל דבר אחר הקשור לתאונה כגון מצבם הרפואי, תפקודם בעבודה וכד', היות וסביר להניח שאנשים אלו, הינם חוקרים מטעם חב' הביטוח והמידע הנ"ל ישמש בבוא היום כנגד הנפגע.

מניסיוננו בטיפול במאות תיקי תאונות דרכים, למדו שחוקרים מטעם חברות הביטוח נוהגים לא פעם להציג עצמם כדמויות שונות, כגון פקידים מטעם הביטוח הלאומי, שכנים חדשים, עורכי סקרים ואפילו לטעון בחוצפה רבה כי נשלחו ע"י עורך דינו של הנפגע כדי לעזור לו בתביעתו. לכן מומלץ להימנע מקיום כל שיחה איתם וממסירת כל מידע בנוגע למצב הנפגע או פרטי התאונה וחשוב מכל, לעולם, אבל לעולם, לא לחתום על שום מסמך שיוצג על ידם, גם אם נראה לכם שמדובר במסמך שאינו מזיק.

אחת ממטרותיהם של חוקרים מטעם חברות הביטוח, הינה יצירת קשר עם הנפגע לאחר התאונה (במקרים רבים אפילו עוד לפני שהשתחרר מבית החולים), על מנת לגבות את עדותו ולשכנעו שלא לפנות לקבלת עזרה וייצוג משפטי של עורך דין. כמו כן, לצערנו כבר ראינו מקרים בהם חוקרים מטעם חב' הביטוח ניצלו את מצבם ומצוקתם של הנפגעים ו/או בני משפחתם, ונתנו הבטחות שווא כי הם (החוקרים) בעצם באו במטרה לעזור לנפגעים לקבל את המגיע להם במהירות האפשרית וכי אין לנפגע כל צורך בעירובו של עורך דין.

אסור לשכוח כי חוקרים אלו הם עובדים של חב' הביטוח, וכי נאמנותם האמיתית היא כלפי חב' הביטוח ולא כלפי הנפגע. אחד מתפקידיהם של החוקרים הנ"ל הוא לנסות ולגרום לנפגע לסיים את תביעתו בצורה המהירה ביותר, תוך קבלת הפיצוי הנמוך ביותר האפשרי. למטרה זו לעיתים מנסים חוקרים להחתים את הנפגע או בני משפחתו, על טופס הסכמה לסילוק תביעתו עבור סכום זעום היחס לסכום האמיתי אותו יכול הנפגע לקבל אם יהיה מיוצג ע"י עורך דין מומחה לתחום משפטי זה, בידיעה מראש כי לאחר החתימה על טופס שכזה, כמעט ואין דרך חזרה.

חוקרים המגיעים לנפגע לאחר תאונת דרכים, הינם עובדים של חב' הביטוח. בסיום יום עבודתם עליהם לדווח על הצלחותיהם למעבידתם ולכן למרות שלעיתים יכול להיווצר הרושם שהם עושים הכל למען הנפגע וכי הם "מאד מעוניינים" לעזור לו לקבל את הפיצוי המגיע לו, צריך שיהיה ברור כי כוונתם היא בדיוק ההפך.

במסגרת עבודתם, בונים החוקרים הנ"ל את קו ההגנה של חב' הביטוח, אשר בו היא תדבק במקרה שהנפגע יחליט להגיש תביעה נגדה. החוקרים שואלים את הנפגע על אופן קרות התאונה ועל פציעתו ונזקיו, תוך שימוש בטקטיקה מסוימת של הדרכת הנפגע ו/או כל אדם אחר הנחקר על ידם, ללא ידיעתו, לומר בדיוק את מה שהם רוצים לשמוע, כך שלבסוף יכול להיווצר מצב, בו הנפגע מפיל עצמו בפח ללא ידיעתו. על כן מומלץ להימנע בכל מחיר מכל שיחה עם חוקרים אלו.