תאונות פגע וברח – תאונות דרכים שבהן לא ניתן לאתר את הרכב הפוגע ויש צורך לתבוע במסגרת "קרנית". למרבה הצער כמות התאונות המוגדרות כפגע וברח עולה מידיי שנה בישראל. חלק ניכר מתאונות אלה מוגדר כתאונות קטלניות או תאונות שבהן המעורבים פצועים בדרגה קשה.

תאונת פגע וברח מוגדרת כתאונת דרכים אשר אחד או יותר מן הרכבים המעורבים בה, בורח מזירת התאונה תוך שהוא אינו מגיש עזרה לנפגעים או נותן להם את פרטיו ופרטי חב' הביטוח הרלוונטית. מעבר לכך שתאונת פגע וברח הינה עבירה פלילית חמורה ביותר, יש לתאונת דרכים שכזו מספר השלכות אשר עלולות להשפיע על אופן ניהול תביעת הפיצויים של הנפגעים המעורבים בתאונת דרכים שכזו. מאחר וישנה חשיבות רבה לאופן התנהגותו של הנפגע לאחר תאונת םגע וברח, בכל הנוגע להכנת התיק לקראת תביעת פיצויים אפשרית, ננסה במאמר זה לפרוש בפניכם את המידע הרלוונטי בצורה ברורה.

כאשר אדם נפגע בעקבות תאונת דרכים, עליו לתבוע את הפיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לו, מחברת הביטוח אשר ביטחה בביטוח חובה את הרכב שבו נסעו בעת התאונה. במקרים של תאונת דרכים שבה נפגע הולך רגל, או רוכב אופניים וכד', על הנפגע להגיש את תביעתו לחברת הביטוח של הרכב הפוגע.

במקרים בהם ניתן לקבל מן הנהג הפוגע את פרטי הרכב וחברת הביטוח שלו, אין כל בעיה להגיש תביעת פיצויים מתאימה. אולם, מה עושים כאשר מדובר בתאונת פגע וברח אשר בעקבותיה לא ניתן לאתר את פרטי הרכב הפוגע וחברת הביטוח שלו? ובכןף במקרים שכאלה, נפגעי תאונות דרכים יכולים להגיש את תביעתם לפיצויים לתאגיד קרנית – קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, אשר על פי החוק מהווה חברת ביטוח לכל דבר ועניין.

במסגרת התביעה יידרשו אמנם הנפגעים להוכיח שאכן נפגעו בתאונת דרכים מסוג פגע וברח או אחרת, שבנסיבותיה לא ניתן לאתר את פרטי הרכב הפוגע וחברת הביטוח הרלוונטית. לעיתים, דרישה זו מציבה רף גבוה בפני נפגע בתאונת פגע וברח, שכן עליו להוכיח שאכן נפגע מרכב בתאונת דרכים ולא בנסיבות אחרות כלשהן, אשר אינן תואמות להגדרת תאונת דרכים. הדרך הטובה ביותר להוכיח שאכן הנפגע היה מעורב בתאונת דרכים, הינה כמובן בעזרת עדותם של עדי ראיה, אולם ניתן יהיה להוכיח את נסיבות התאונה גם באמצעות ראיות נוספות כגון מסמכים רפואיים שנערכו מייד לאחר התאונה, דו"ח משטרה וכד'.

לאחר שיוכח לחברת קרנית, שאכן הנפגע היה מעורב בתאונת פגע וברח או בתאונה אחרת שלאור נסיבותיה לא ניתן לאתר את פרטי הביטוח של הרכב הפוגע, יש לנהל מולה את תביעת הפיצויים באופן שבו מנהלים את התביעה מול חברת ביטוח רגילה, דהיינו יש להוכיח את גובה הנזק שנגרם לנפגע בעקבות אותה תאונת דרכים נטענת ובהתאם ליכולת הוכחת הנזק, ישולם לנפגע הפיצוי המתאים למצבו הרפואי.

מאחר ותאונת פגע וברח אינה תאונת דרכים רגילה, כי אם תאונת דרכים אשר הטיפול בה מבחינה משפטית מורכב יותר, לא מומלץ למי שאינו עורך דין המתמחה בתחום זה, לנסות ולטפל בה בעצמו, שכן במקרים של אי הצלחה בהוכחת נסיבות התאונה, המשמעות יכולה להיות הותרת הנפגעים (אשר לעיתים קרובות סובלים מפגיעות קשות ביותר ואף מוצאים את מותם בעקבות תאונות אלו) ללא כל פיצוי.

נפגעת בעקבות תאונת דרכים? צור קשר עם משרד עורכי דין דוד גולן בהקדם האפשרי על מנת לברר את זכויותיך!

פגישת יעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות!

צלצל עכשיו. מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה